Murat Yancı yalanlamıştı… CNN Türk’ü zora sokacak belge

ODATV ÖZEL

İddiaya göre, CNN Türk’ün üst düzey yöneticileri, Programlar Servisi üzerinden paravan şirketlerle kanalı dolandırıyor.

Odatv’nin geçtiğimiz haziran ayında gündeme getirdiği iddiaya göre, CNN Türk Programlar Servisi Müdürü Yasemin Tüzemen’in genç yeğeni Fikriye Eylül Korkmaz’ın 1 yıl önce 80 bin TL’lik sermaye ile kurduğu ERA Yapım Medya ve Prodüksiyon isimli şahıs şirketi; sadece CNN Türk’e çıkardığı belediye başkanları üzerinden 6 milyon liralık gelir elde etti. Şirketin elde ettiği bu gelirin yalnızca küçük bir bölümü CNN Türk’e verildi.

O dönem Odatv’ye demeç veren Demirören Medya TV Grup Başkanı Murat Yancı, iddiaları yalanlayarak, sistematik bir karalama kampanyası yapıldığını ve iddia sahipleri hakkında dava açtığını söyledi.

ODATV BELGELERE ULAŞTI: MURAT YANCI, ERA YAPIM’I YETKİLENDİRDİ

Odatv’nin edindiği yeni bilgiye göre, Demirören Medya TV Grup Başkanı Murat Yancı ve CNN Türk Programlar Servisi Müdürü Yasemin Tüzemen, sponsorlu satış işleri için ERA Yapım ile çalışma kararı aldı.

Odatv’nin ulaştığı belgeler arasında, Murat Yancı’nın iddiaların merkezinde ERA Yapım’ı CNN Türk’teki canlı yayın, program ve benzeri yayınlar için yetkilendirdiği görülüyor.

Söz konusu iddianın belgesi…

PARALAR CNN’E DEĞİL ERA YAPIM’A

Demirören Medya, bir belediyenin düzenlediği etkinliğin canlı yayınlanması işinde ise yaklaşık 600 bin lira dolandırıldı.

CNN Türk’te birçok belediye başkanının yayına çıkartılması karşılığında CNN Türk’e ödenmesi gereken paraların ödenmediği, paraların ERA Yapım adlı şirkete gittiği öğrenildi.

Bir başka olay ise bir belediye başkanının CNN Türk’te prime time yayınlarına çıkartılması… Sene boyunca 4 akşam yayınına çıkması karşılığında kanalla anlaşan belediyenin yaptığı yaklaşık 3 milyon liralık ödemede de benzer bir oyun yapıldı.

TOPLAMDA 15 İLA 25 MİLYON LİRA

Belediye başkanının Skype bağlantısıyla katıldığı, CNN Türk İç Yapımlar işi olan “Memleketim” programı için dahi fatura kesildiği, dış yapım gibi gösterilip para ödendiği, bir başka belge…

Söz konusu iddianın belgesi…

İddialara göre kanalın 15 ila 25 milyon lira civarında zarara uğratıldığı tahmin ediliyor.

Öte yandan, daha önce Medyaradar’da yayınlanan “Demirören, CNN Türk’teki ‘vurgun çarkı’nı nasıl atladı? Murat Yancı’nın görmek istemediği haber…” başlıklı yazıda, CNN Türk Programlar Servisi’nden iki üst düzey yöneticinin istifasına yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x