İzmir’den kötü kokular gelmeye başladı! Felaket yaşanabilir

‘Kokuyor mu, kokmuyor mu’ tartışmasıyla son günlerde gündemde olan İzmir’de artan kirlilik çevreyi tehdit ediyor. Uzmanlar, Körfez’de 20 yıldan bu yana görülmeyen balık ölümlerinin yeniden görülmeye başladığını belirtiyor. Foça sahilini kaplayan mavi renkli deniz anaları da endişeleri artırıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar İzmir’de çevreyi ve doğal yaşamı tehdit eden bu gelişmeleri haberglobal.com.tr için değerlendirdi.  Prof. Dr. Yaşar, şehrin pek fazla kokmadığını ancak bu durumun büyükşehir belediyesinin başarısından değil, geçen yaz başında normalin üzerinde olan yağışlardan kaynaklandığını söyledi. 

MAALESEF YİNE KOKACAK

Prof. Dr. Yaşar şu açıklamaları yaptı: “Geçen mayıs ve haziran ayında yüzde 50 oranında fazla yağmur yağdı. Bu yağmurlar İzmir Körfezi’ni büyük ölçüde temizledi. Ama bu her şeyi çözmüyor. Geçenlerde hem bakanlık hem de belediye, Çiğli’den örnekler aldı. Maksimum 12 olması gereken azot, Çevre Bakanlığı ölçümlerine göre 30 çıktı. İzmir Büyükşehir de ‘şahit numunesi’ olarak almış, onda da 28 çıkıyor. Yani arada çok fark yok. Eğer yağmurlar yeterince yağmazsa, kokmuyorsa bile yine kokacak önümüzdeki dönemde. Bu sene zaten mart ayında başladı kokmaya. Kokudan kurtulmak için ağır metallerin önüne geçilmesi lazım. Azot ve fosfora karşı ileri biyolojik arıtman çoğalması lazım. İzmir’in Çiğli arıtması artık yetmiyor.”

DERELERİN ALTI BETONLANDI

İzmir Körfezi’nde kirlilik açısından son yılların en kötü döneminin yaşandığını belirten Prof. Dr. Yaşar, şöyle devam etti: “Son üç yıldır zaten kuraklık var, derelerden su gelmedi. İzmir’de yapılan en büyük yanlışlardan biri derelerin altının betonlanması oldu. Ayrıca fabrikalar atık sularını arıtmadan denize vermeye devam ediyor. Derelerin altı betonlanınca su mikrobiyolojik olarak bozuluyor.”

AKINTI KİRLİ SUYU KALDIRAMIYOR

 Prof. Dr. Yaşar’ın önerilerini ise şöyle sıraladı: “Derelerin altındaki betonları kıracaksınız, atık bırakan bütün fabrikaları kontrol altına alacaksınız. Bütün arıtma tesislerinin çalışmasını sağlayacaksınız. Körfez’e pis su girişi engellenmeli. İzmir’de azot ve fosforun önüne geçilmeli.. Foça’daki deniz anası tamamen Çiğli Arıtma’nın yetersizliğinden kaynaklanıyor. Çünkü Çiğli’den çıkan akıntı Foça’ya gider. İzmir genelde mayıs ayında kokar. Yağmur yağmazsa yine kokacak. Kokunun önüne geçmek için yapılması gereken kirliliğin önüne geçmek. Fabrikaların arıtmaları çalışacak, gerekirse enerji sübvanse edilecek.”

İNSAN KAYNAKLI BOZULDU

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Bölümü’nden Erhan Irmak ise son 1 aydır Foça sahillerinde endişeye neden olan mavi renkli deniz analarının ekosistemdeki bozulmaya işaret ettiğini belirterek, deniz analarının ‘Nematosis’ adı verilen yakıcı hücrelere sahip olduğunu söyledi. Irmak, mavi renkli denizanalarının ciddi zehirlenmelere sebep olabileceği uyarısında bulundu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x