İran Cumhurbaşkanı Reisi, Sudani’yle görüştü: ‘İsrail’i ABD teşvik ediyor’

İran’ı ziyaret edenIrak Başbakanı Muhammed Şiya Es Sudani, başkent Tahran’daCumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir araya geldi. Ortak basın toplantısında konuşan Reisi, “ABD, siyonist rejime, Filistin halkına yönelik acımasızca cinayetler işlemesi için silah, istihbarat ve mali destekte bulunuyor. Aslında bu rejimi teşvik ediyor” dedi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Washington yönetiminin Gazze’ye yardım ve ateşkes iddialarının gerçeği yansıtmadığını dile getiren İran Cumhurbaşkanı Reisi, “Bu iddia ABD’nin eylemleriyle bağdaşmıyor. ABD, BM Güvenlik Konseyi’nin tasarısını veto ederek öldürmeye devam etmesi için siyonist rejimin elini güçlendirmiştir” ifadelerini kullandı. İsrail’in Gazze’de soykırım uyguladığını yineleyen Reisi, ivedilikle ateşkes yapılması ve bölgeye insani yardımın ulaştırılması gerektiğini belirtti. İran Cumhurbaşkanı, Gazze’ye yönelik saldırıların durması için uluslararası alandaki her girişimi desteklediklerini kaydetti.

SUDANİ: ULUSLARARASI KURUMLAR BAŞARISIZ OLDU

Irak Başbakanı Sudani ise Gazze konusunda uluslararası toplumun sorumluluklarını yerine getirmediğini söyledi. Gazze halkına yönelik bir aydır süren saldırılara ve ambargolara işaret eden Sudani, “Uluslararası kurumlar üzerlerine düşen görev ve yükümlülükleri yerine getirmede başarısız oldu.” dedi. Batılı ülkelerin savaşın yayılmamasını istediklerine ilişkin açıklamalarına değinen Sudani, “Savaşın yayılmamasını istemeyenler, İsrail’in saldırıları durdurması için baskı uygulasınlar” ifadesini kullandı.

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI: İSRAİL NÜKLEER SİLAHLARDAN ARINDIRILMALI

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan da abluka altındaki Gazze’ye nükleer bomba atılmasının olasılıklar arasında olduğunu söyleyen İsrailli Bakan’a tepki göstererek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na (UAEA) İsrail’in nükleer silahlardan arındırılması çağrısında bulundu.

Abdullahiyan, X platformundan konuyla ilgili paylaşımda bulundu. İran Dışişleri Bakanı, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “İsrailli bakanın atom bombası kullanımına ilişkin açıklamaları, yönetimin direniş karşısındaki gerçek başarısızlığını gösteriyor. BMGK ve UAEA, bu barbar ve apartheid rejimi nükleer silahlardan arındırmak için derhal harekete geçmelidir. Yarın geç olur. Bu soykırımın tüm sorumluluğu Beyaz Saray’a aittir.”

İSRAİLLİ BAKAN: SÖZLERİM MECAZİYDİ

İsrailli faşist Miras Bakanı Amihai Eliyahu, katıldığı bir radyo programında nükleer bomba kullanmanın Gazze’ye yönelik olasılıklardan biri olduğunu söylemişti. Bu açıklamanın ardından Başbakan Benjamin Netanyahu, Eliyahu’yu kabine toplantılarından süresiz olarak uzaklaştırmıştı. Eski Başbakan Yair Lapid ise Netanyahu’ya Eliyahu’yu görevden alması çağrısında bulunmuştu. Gazze Şeridi’ne yönelik sözlerine gelen tepkilerin ardından Eliyahu geri adım atarak, nükleer bombayla ilgili açıklamasının ‘mecazi olduğunu’ savunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x