Kiev-Moskova arasında Fidan’dan mekik diplomasisi

Fidan’ın Kiev’deki temaslarının ardından Rusya’nın başkenti Moskova’ya geçmesi beklenirken, çifte ziyaret uzmanlarca bir çeşit mekik diplomasisi olarak değerlendirildi.

FİDAN: DİYALOĞUMUZ SÜRECEK

Dışişleri Bakanı Fidan, dünkü temasları sırasında Ukraynalı mevkidaşı Dmitro Kuleba ile görüşmesi sonrasında “Karadeniz Tahıl Girişimi sürecinin yeniden başlamasını istiyoruz. Tüm taraflarla diyaloğa her zaman devam edeceğiz” dedi. Kuleba da, “Türk diplomasisinin bu alandaki etkinliğini çok önemsiyoruz”şeklinde konuştu. Kuleba, Fidan’ı bakanlığa atanmasının ardından tebrik için arayarak Kiev’e davet etmişti. Öte yandan Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya lideri Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında yapılması planan görüşmeye dair hazırlıkların sürdüğünü açıkladı.

BM’DEN TAHIL ANLAŞMASI UYARISI

Türkiye, tahıl koridoru anlaşmasının tekrar yürürlüğe girmesi için girişimlerini sürdürürken, anlaşmanın sona ermesinin savaşın şiddetini arttırdığı belirtildi. BM Güvenlik Konseyi’nde yapılan toplantıda, BM Siyasi ve Barış İnşası İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo, Ukrayna’daki savaşın yakın bir zamanda sona ermesinin beklenmediğini belirterek BM’nin barış için tüm anlamlı çabaları desteklemeye devam edeceğini kaydetti. DiCarlo, tahıl anlaşmasının yenilenmemesinin dünya genelinde gıda güvensizliğiyle mücadele eden yüz milyonlarca kişi için korkunç sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu. Kremlin yönetimi tahıl koridoru anlaşmasını 17 Temmuz’da tek taraflı olarak askıya aldığını açıklamıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x